Starostlivosť o pleť

07.05.2020

Ahoj kráska!

Som veľmi rada, že si sa rozhodla prečítať si tento článok a moje dobre mienené rady, ktoré sa v ňom dočítaš. :-) Poradím ti akú rutinu v starostlivosti si zvoliť a rovnako aj ako pripraviť pleť pred samotným líčením.

Prečo som sa rozhodla napísať práve tento článok? Pretože starostlivosť o pleť je to najdôležitejšie, čo môžete pre seba učiniť. Vhodná starostlivosť vám okrem iného pomôže aj v tom, aby váš make-up vyzeral na pleti čo najlepšie! A to predsa každá žena očakáva, keď sa ide skrášliť. Tak ako aj maliarovi sa najlepšie maľuje na čisté plátno, pekná pleť je základom pre dokonalé líčenie.

Sú veci, ktoré neovplyvníte vždy len používaním rôznych prípravkov. Problémy, ktoré pramenia zvnútra, strava, stres, fajčenie, môžu byť rôzne, napríklad aj hormonálne. No to neznamená, že vašej pleti aj skrz to nemôžete dožičiť vhodnú starostlivosť.

V tomto príspevku nechcem odporúčať konkrétne produkty, nakoľko ich je na trhu nespočetné množstvo a každej z vás môže a nemusí sadnúť niečo iné. Dôležité je skúšať a hľadať to, čo vám bude vyhovovať. Niekedy je to beh na dlhú trať a nie každá z vás má na to energiu, čas, nervy. No to, že aktuálne nemáš problém so svojou pleťou ešte neznamená, že pri dlhodobo zanedbávanej starostlivosti tomu bude stále rovnako. Práve naopak!

Pamätám si moje katastrofické začiatky so starostlivosťou. Nikdy som neriešila akné, ani ako pubertiačka, takže som na všetko vyslovene kašlala. Občas sa mi zvykla spraviť vyrážka, no nikdy to nebolo nič, prečo by som sa mala znepokojovať. Dlho som nepoužívala ani hydratačný krém, robili sa mi na pleti suché červené fľaky, čo malo za následok, že moja pleť bola suchšia. Až neskôr som pochopila, že to bola veľká chyba. Používaním vhodných produktov som tieto problémy odstránila a aktuálne mám pleť normálnu. No kto hľadá, ten nájde. Nič to však nemení na tom, že aj ty musíš začať hýčkať svoju pleť a začať s vhodnou starostlivosťou.

V prvom rade je dôležité zbaviť sa chĺpkov!

Áno, aj ženy majú na tvári jemné chĺpky. Niektoré ich majú viac a sú výraznejšie, iné ich majú takmer neviditeľné alebo žiadne. Avšak samotné chĺpky robia po nanesení fixačného púdru veľmi zlý dojem na pleti. Cítite sa tak, že máte pleť zaprášenú a na tvári vám make-up nevie dokonalo splynúť s pokožkou. Je to z toho dôvodu, že púder sa na chĺpkoch zachytí. No a to nevie ovplyvniť ani tá najlepšia vizážistka, kedže bez dôkladnej fixácie to jednoducho nejde. Tento problém viete riešiť jednorazovými voskovými prúžkami, ktoré sú vhodné na tvár alebo sa môžete odovzdať do rúk kozmetičky. Určite si prosím vás vašu tvár neholte! :-D To nie je najlepšie riešenie.

Ako ďalší podstatný bod je správny tvar obočia.

Nie každá žena má to šťastie mať krásne husté obočie dokonalého tvaru, no čo môžete ovplyvniť je, že budete dbať na to, aby vám chĺpky neprečnievali alebo nezavadzali tam, kde nemusia byť. Pokiaľ ku mne príde dáma, ktorá nemá vytrhané obočie, ktoré je navyše tmavé, oveľa horšie sa líčia oči a výsledný efekt nie je taký perfektný, keďže sa vám zmenší priestor pod obočím. Najvhodnejšie je, keď si dáte obočie upraviť pár dní (prípadne aspoň jeden deň) pred samotným líčením, nakoľko koža je po trhaní citlivá a môže začervenať. Ak však nemáte čas, zopár chĺpkov vám vytrhám pred líčením aj ja.

Toto boli dva dôležité body a tipy, ktoré uľahčia prácu mne a vám dožičia oveľa lepší výsledný efekt.

No a dostávame sa k samotnej starostlivosti o pleť. Zhrnula som ju do niekoľko podstatných bodov. Vždy začína dôkladným odlíčením!

Priznám sa, žasnem keď mi baby píšu, že im make-up odomňa vydržal celý deň, noc a aj na ďalší deň.. Na jednu stranu som naozaj úprimne rada, že všetko vydržalo... o to mi predsa ide! :-D Avšak predstava, že sa neodlíčim predtým než si idem ľahnúť do postele je desivá. :-O

Začíname teda večer, keď sa po celom dni musíte bezpodmienečne odlíčiť...

Najideálnejšie použite dvojfázový odličovač, ktorý odstráni všetky zvyšky make-upu. Je na vás či použijete odličovač zvlášť na oči alebo budete mať jeden na celú tvár. Jednoducho vatovým tampónom. Neodporúčam odličovať dlhodobo micelárnou vodou, kedže nečistí pleť tak dôkladne a môže vám upchávať póry. A rovnako neodporúčam ani čistiace obrúsky na tvár. Tie sú fajn napríklad ráno, keď chcete pleť len očistiť, no večer už ste sa odlíčili.

Dôležité je odličovať sa šetrne! Ideálne sú odličovacie oleje, mlieka, gély. Dôležité aby tieto produkty boli bez obsahu alkoholu, parfumácie, iných zbytočných zložiek a aby nepenili.

Vhodné je použiť aj po samotnom odlíčení nejaký čistiaci prípravok na váš typ pleti. Ja používam čistiaci gél od značky Mixa s kyselinou hyaluronovou, vďaka ktorému nemám po odlíčení ten nepríjemný ťahavý pocit napnutej pokožky.

Po tomto kroku uzavriete všetky póry pomocou pleťovej vody, tzv. tonikum. Tonikum nie je nevyhnutné, no určite tým nič nepokazíte.

Keď si pleť dôkladne odlíčite a vyčistíte, môžete použiť pleťové sérum. Neviem, či už ste sa so sérom stretli, no nakoľko má oveľa ľahšie zloženie než hydratačný krém, tak vám rýchlejšie prenikne do pleti a má naozaj skvelé a viditeľné účinky. Séra obsahujú dôležité antioxidanty a vitamíny. Ja som bola veľmi spokojná so sérom od značky Fytofontana, ktorá má veľmi kvalitné produkty na pleť, vrátane čistiacich a iných prípravkov s obsahom kmeňových buniek.

Je potrebný aj očný krém? Túto otázku si kladie veľa z vás.

Nakoľko očné okolie je asi najjemnejšie a najcitlivejšie, ktoré na pleti máme, najrýchlejšie sa v okolí očí prejavujú známky starnutia, mimické vrásky. Preto je potrebné dbať aj na oblasť okolo očí, aby ste tento nežiadúci proces čo najviac spomalili. Či zvolíte výhradne očný krém je na vás.

Ako ďalší a posledný krok večernej starostlivosti, keď sa vám sérum vpije do pokožky, môžete aplikovať nočný krém, ktorý by mal "zakonzervovať" sérum a to by malo pod ním účinkovať.

Občas, odporúčam 1-2x do týždňa môžete použiť pleťovú masku alebo peeling (ešte pred aplikovaním séra). Na peeling v oblasti tváre si dávajte pri častom používaní pozor, keďže síce odstráni odumreté časti kože, no má za následok spraviť pleť oveľa citlivejšiu. Pri výbere masky dbajte na to, aby bola vhodná pre váš typ pleti a bola určená na to, na čo potrebujete.

To je na večer všetko! Myslíte, že je toho veľa? Osobne si myslím, že je to len o zvyku a rutine. Tento postup máte hotový za pár minút a vaša pleť sa vám odvďačí. :-)

Nasleduje príprava pred samotným líčením. Ráno:

Pleť si opláchnite vodou, niekto si zvykne tvár prebehnúť tonikom či čistiacimi obrúskami. Odporúčam napríklad rannú čistiacu masku od Havlíkovej apotéky, ktorá má na pleti pôsobiť 3 minúty a krásne ju hydratuje. Pokračujte aplikovaním denného krému alebo olejčeku, opäť na váš typ pleti, pri ktorom by ste nemali zabúdať aj na ochranný faktor (SPF).

Ochranný faktor je veľmi dôležitý. Tvár si treba chrániť, pretože slnečné lúče napomáhajú prejavom starnutia na pokožke, tvoria sa vrásky a môžu spôsobiť nepekné pigmentové škvrny. Preto neodporúčam opaľovať si tvár a aj na dovolenke používať ochranný faktor 50, minimálne 25. Niektoré make-upy síce obsahujú SPF, no po celom dni, pokým idete napríklad z práce, toto SPF už neúčinkuje. Vtedy je vhodný ochranný faktor v spreji, ktorý jednoducho nastriekate na tvár.

Teraz je vaša pleť pripravená na líčenie...

Verím, že som vám aspoň trochu pomohla zorientovať sa v základnom postupe správnej starostlivosti. Či zvolíte rovnaký postup alebo si z neho vyberiete len to, čo uznáte za vhodné je na vás. Budem rada, ak mi dáte spätnú väzbu a napíšte mi, ako sa o pleť staráte a či vám môj článok pomohol. Rovnako aj v prípade otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem krásny zvyšok dňa,

Kristin.


© 2020 Kristin Prettiness Make-up Artist. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!